Zkratky v EDI komunikaci
Co se pod kterou zkratkou skrývá, Vám teď ukážeme – takže zapnout mozkové závity a jdeme na to! Pokud tady svou zkratku nenajdete, zkuste se podívat ještě sem – je totoiž možné, že se jedná o zkratku, která Vám říká, o jaký typ zprávy se jedná.
1. Standardy
1.1 ANSI x12
Nejběžnější EDI standard používaný v severní Americe. Někdy se můžete setkat názvem X12 nebo formát X12.
ANSI je také organizace, která vznikla v 70. letech jako tzv. Americký národní standardizační institut ANSI. A ANSI následně ustavila Akreditovanou Standardizační komisi ASC, která má vyvíjet standardy jako takové.
1.2 EDIFACT
Mezinárodní standard pro elektronickou výměnu dat (EDI) v obchodu, dopravě a státní správě, který je vyvíjený UN – Organizací spojených národů.
1.3 VDA
Sdružení německého automobilového průmyslu, které mimo jiné definuje normy (VDA) pro elektronickou výměnu obchodních, logistických nebo technických dat.
VDA standardy jsou například: VDA4905, VDA4906, VDA4907, VDA4913, VDA4915. Pomocí VDA lze zaslat přes 30 typů zpráv a používají ho společnosti jako VW, Audi, Bosch nebo Continental.
VDA standard je narozdíl od ANSI X12 a EDIFACTU zajímavý tím, že nepoužívá žádné segmenty ani odělovače.
Co mají VDA a ANSI X12 společného je způsob pojmenovávání zpráv – stejně jako u ANSI, VDA pojmenovává zprávy pomocí čísel. Pod číslem 4925 si můžeme přestavit obejdnávku.
1.4 GS1 ENACOM
Podmnožina UN/EDIFACT. Standardy GS1 ENACOM jsou zaměřené na EDI výměnu dat v maloobchodě a spotřebním zboží.
Vznikl v roce 1987 pod společností EAN.
1.5 ODETTE
Platforma pro spolupráci a poskytování služeb v oblasti automobilového průmyslu. Vytváří kromě jiného standardy pro oblasti elektronické výměny technických, logistických nebo obchodních dat.
1.6 TRADACOMS
Tradacoms pochází z Velké Británie, kde se prvně představil jako implementace UN/GTDI syntaxe. Tradacoms by spravovaný společností GS1 (tehdy ještě pojmenovanou jako Article Numbering Association). Vývoj tohoto standardu skončil v roce 1995 a přešlo se na EDIFACT ENACOM.
1.7 SEDAS
Německý standard
1.8 GTDI
Guidelines for Trade Data Interchange
1.9 SWIFT
Elektronický standard používající se v sektoru bankovnictví.
2. Sdružení a organizace
2.1 ANSI
Zkratka pro American National Standards Institute, který působí jako koordinátor a centrum informací o národních normách včetně EDI.
2.2 GS1
Mezinárodní organizace zajišťující přípravu a implementaci globálních standardů v oblasti logistických toků a řetězů mezi různými partnery v oblasti průmyslu, obchodu a státní správy.
3. Protokoly
3.1 AS2
Applicability Statement 2 je specifikace pro bezpečný přenos dat přes internet protokolem HTTP (Hypertext Transfer Protocol). Bezpečnost je zajištěna digitálními certifikáty a šifrováním. Pro aplikaci AS2 se používá AS2 konektor, o kterém jsme psali zde.
3.2 OFTP2
Odette File Transfer Protokol – Globální standard pro bezpečnou výměnu dat přes internet.
4. Evidenční čísla
4.1 DUNS
Devítimístné číslo udržované společností Dun & Bratstreet, které jednoznačně identifikuje obchodní organizaci.
4.2 EAN (GTIN)
European Article Number, od roku 2009 GTIN Global Trade Identification Number. Jedná se o mezinárodní číslo obchodní položky, které ji jednoznačně identifikuje. Využívá se zejména u spotřebních výrobkům, na kterých ji obvykle naleznete ve formě čárového kódu.
4.3 GLN
Global Location Number je 13-ti místné globální lokalizační číslo subjektu v rámci dodavatelského řetězce.
4.4 SSCC
Serial Shipping Container Code je 18-ti místné číslo pro označování logistických jednotek (palet, kontejnerů, …). Je povinnou součástí čárového kódu GS1-128.
5. Typy zpráv
5.1 ASN
Advanced Ship Notice, jedná se o oznámení dodavatele odběrateli o odeslání zásilky. Obvykle se jedná o dodací list.
6. Formáty
6.1 GS1 XML
XML schéma odpovídající určité obchodní transakci.
Článek pro Vás napsala: Kristýna Gottfriedová